Chrup Kompany. Obsługiwane przez usługę Blogger.

Kontroler ruchu lotniczego - KRL

by - listopada 12, 2017

ZAWÓD KONTROLER 


"Nasza praca to 95 proc. nudy i 5 proc. paniki. Ale na te 5 proc. jesteśmy bardzo dobrze przygotowani" – powiedział niedawno jeden z kontrolerów ruchu lotniczego. Praca kontrolera, jak wygląda, kto ją wykonuje, jakie stanowiska obejmuje ? Ludzie myśląc o samolotach pasażerskim, przelotach krajowych czy spoglądając w niebo i obserwując przelatujące samoloty myśli wyłącznie o pracy pilota. Jednak kryje się tam również odpowiedzialność kilkunastu osób która jest odpowiedzialna za prawidłową trasę lotu, separację samolotów oraz informowanie pilotów o ewentualnych zmianach trasy lotu lub zmieniających się warunkach pogodowych. O kim mowa ? 
Oczywiście o kontrolerach ruchu lotniczego, którzy dla pilotów są dodatkową parą oczu. 

widok z wieży kontroli lotów w Gdańsku 

Wnętrze wieży kontroli lotów w Gdańsku 


Aby zostać kontrolerem ruchu lotniczego wiedzie długa, ciężka i zawiła droga. Przyszli kandydaci wysyłają aplikację którą można pobrać na stronie PAŻP-u - Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej. Formularz można pobrać tutaj. UWAG - obecnie trwa nabór. 
Po zaakceptowanej aplikacji jesteśmy zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne, przechodzimy liczne testy m.in test z angielskiego oraz liczne testy na inteligencję, które sprawdzają nasze zdolności przydatne w pracy kontrolera. Jest wiele programów które mogą chociaż troszkę przybliżyć nam wygląd późniejszych testów, tę której ja używam znajdziecie tutaj
Po przejściu testów, przechodzimy do szkolenia. Szkolenie jest jak studia, siada się w ławce od poniedziałku do piątku i chłonie wiedzę z przedmiotów takich jak meteorologia, prawo lotnicze itp.
Z każdego przedmiotu jest egzamin, po zdanych egzaminach przechodzi się do symulatora.

Symulator wieży kontroli lotów. 


Po zaliczonych testach na symulatorze, kandydat zostaje przydzielony na stanowisko operacyjne na którym będzie docelowo wykonywał swoje obowiązki. Może trafić do jednego z trzech działów Agencji, Wieżę kontroli lotniska TWR, Kontrole zbliżania APP lub Kontroli obszaru ACC.

Stanowisko kontroli zbliżania Gdańsk.

Kontrola lotniska obejmują również takie stanowiska jak kontroler wieżowy, delivery oraz ground. Delivery przekazuje zezwolenia na lot i przekazuje załodze informacje pogodowe. Ground odpowiedzialny jest za koordynowaniem samolotów które kołują po płytach lotniska, zajmują stojanki i są z nich wypychane. Ostatnia to kontroler wieżowy zajmuje się line-upem, koordynacja startów i lądowań ogólnie cała strefą kontrolowaną lotniska CTR która mierzy od poziomu ziemi do około 1800 stóp (CTR w pionie i poziomie jest ustalany dla każdego lotniska indywidualnie). 
Kontroler zbliżania mieści się zazwyczaj w tym samym obiekcie co TWR, odpowiadają za doprowadzenie samolotów na ścieżkę podejścia do lądowania , zapewniają bezpieczny i płynny ruch w przestrzeni powietrznej oraz separacje pionowe i poziome statków powietrznych. 
Ostatnim stanowiskiem Polskiej Agencji Żeglugi powietrznej jest, kontrola obszaru. Wykonują podobne czynności co APP, jednak na dużo większych wysokościach, obsługują loty kontynentalne, przeloty nad polską samolotów rejsowych.
Podczas szkolenia jest się pracownikiem PAŻP więc szkolenie nic nie kosztuje a wręcz otrzymuje się za nie pensję. Warunkiem jest zdawanie egzaminów.
Może to właśnie Twoje preferencje okażą się potrzebne do podjęcia tej pracy. Warto próbować, w zamian dostanie się prace która dostarczy nam nie tylko radość ale również możliwość ciągłego rozwoju oraz spełniania zawodowego i zdecydowanie braku nudy w życiu.
Stawki pensji sięgają nawet od 20 tysięcy miesięcznie, na miejscu pracy kontroler przebywa około 7 godzin a na stanowisku może spędzić jedynie 2 godziny później obowiązuje go przerwa podczas której może skorzystać z kortów tenisowych, siłowni lub basenu który znajduje się na terenie miejsca pracy i jest przeznaczony do użytku przez kontrolerów.


fot. Aeroklub Gdański koniec jesiennych lotów 


Małe lotnisko też potrafi zachwycić .
Nabór na Kurs kontrolera ruchu lotniczego został przedłużony do 12 Listopada (zegar tyka)

You May Also Like

0 komentarze

Najpopularniejsze posty